HR / EN

Biografija

Akademik, professor emeritus MLADEN OBAD ŠĆITAROCI (rođen 1. siječnja 1955.), diplomirani je inženjer arhitekture, doktor tehničkih znanosti u polju arhitekture i urbanizma. Na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Katedri za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu zaposlen je od 1980. godine – najprije kao stručni suradnik u Zavodu za urbanizam, zatim kao asistent, te od 1990. godine od docenta do redovitog profesora u trajnom zvanju (2004.). Magistrirao je na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (1986.), a doktorirao na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (1989.).
Na Arhitektonskom fakultetu bio je nositelj redovitog kolegija Naslijeđe europskog urbanizma (ranije Urbanizam III/II, Povijest europskog urbanizma – od 1994./95. do 2019./2020.) i redovitog kolegija Parkovna arhitektura na preddiplomskom studiju (2000./01.-2006./07.). Bio je nositelj nekoliko izbornih kolegija na Arhitektonskom fakultetu – Vrtovi i parkovi / Vrtna umjetnost (1989./90.–1999./2000.), Zaštita i obnova povijesnih perivoja (od 2008./09.), Revitalizacija dvoraca (od 2009./10.), te Mađarska arhitektura i urbanizam u 19. stoljeću (2017.-2022.) na Diplomskom studiju hungarologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
U svojim istraživanjima, objavljenim pisanim i stručnim radovima primjenjuje interdisciplinarni pristup što je dijelom i rezultat interdisciplinarne izobrazbe. U njegovim radovima i akademskom djelovanju isprepleću se urbanizam, prostorno planiranje, pejsažna arhitektura, arhitektura, povijest umjetnosti i zaštita kulturnoga naslijeđa. U sveučilišnoj nastavi uveo je nekoliko novih kolegija u diplomskoj i poslijediplomskoj nastavi na Arhitektonskom i Šumarskom fakultetu.
Redoviti je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (od 2014.) i redoviti član Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (od 2005.). Dobitnik je državne nagrade za znanost (1998.) za popularizaciju i promičbu znanosti te nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj za 2004. u području likovnih umjetnosti za knjigu Gradski perivoji Hrvatske u 19. stoljeću (zajedno s B. Bojanić Obad Šćitaroci). Povodom 116. obljetnice Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dodijeljen mu je povelja za osobit doprinos razvoju i promicanju šumarske struke u Republici Hrvatskoj (2014.). Društvo arhitekata Zagreba dodijelilo mu je 2015. godine povelju počasnog člana. Godine 2017. Dodijeljena mu je Nagrada “Fran Bošnjaković” Sveučilišta u Zagrebu za iznimne rezultate na polju znanstvene i stručne djelatnosti, za promicanje znanstvene discipline i struke te za osobit doprinos u prijenosu znanja i u odgoju mladih stručnjaka u području tehničkih znanosti.
Autor je knjiga u nakladi Školske knjige iz Zagreba: Perivoji i dvorci Hrvatskoga zagorja (1989., 1990.), Dvorci i perivoji Hrvatskoga zagorja (hrvatska izdanja 1991., 1993., 2005.; engleska izdanja 1992., 1993., 1996.; njemačka izdanja 1992., 1994.), Hrvatska parkovna baština – zaštita i obnova (1992.). S Bojanom Bojanić Obad Šćitaroci autor je knjiga u nakladi Šćitaroci: Dvorci i perivoji u Slavoniji (1998.) – prevedena na njemački (Stocker Verlag Graz, 2000.) i engleski jezik (2001.), Vrbanićev perivoj u Karlovcu (2003.), Gradski perivoji Hrvatske u 19. stoljeću - javna perivojna arhitektura hrvatskih gradova u europskom kontekstu (2004.) i Dvorac Golubovec u Donjoj Stubici. Jedan je od sedam autora knjige Stadtparks in der Österreichischen Monarchie 1765-1918 – Studien zur Bürgerlichen Entwicklung des urbanen Grüns in Österreich, Ungarn, Kroatien, Slowenien und Krakau aus europäischer Perspective (Wien-Köln-Weimar, 2007.). Glavni je urednik četiri zbornika znanstvenih skupova (2005., 2006., 2015., 2017.) i znanstvene knjige Cultural Urban Heritage (Springer, Švicarska, 2019.).
Objavio je oko 200 radova, od toga stotinjak znanstvenih radova i pedesetak radova u inozemstvu. Povodom njegovih knjiga i radova objavljeno je približno 270 prikaza u časopisima, tisku, na radiju i televiziji, od toga pedesetak u inozemstvu. Autor ili koautor je oko 200 stručnih projekata – prostornih i urbanističkih planova, studija i projekata pejsažne arhitekture te idejnih arhitektonskih projekata. Brojni su projekti bili usko povezani s temama kulturnoga naslijeđa – urbanističkoga, graditeljskoga i pejsažnoga. U brojnim medijskim nastupima (tiskovine, radio i televizija) promicao je očuvanje, obnovu i revitalizaciju kulturno-povijesnog naslijeđa te održivo prostorno i urbanističko planiranje.
Bio je voditelj (glavni istraživač) četiri hrvatska znanstvena projekta koji su se provodili na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu: 1. Prostorno uređenje i zaštita okoliša Hrvatske (2000.-2002.), 2. Urbanističko i perivojno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulture (2002.-2005.), i 3. Urbanističko i pejsažno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulure (2007.-2013.) i 4. Urbanizam naslijeđa – urbanistički i prostorni modeli za oživljavanje i unaprjeđenje kulturnoga naslijeđa – HERU / Heritage Urbanism – Urban and Spatial Models for Revival and Enhancement of Cultural Heritage (Hrvatska zaklada za znanost, HRZZ-2032, 2014.-2018.).
Aktivno je sudjelovao u međunarodnim znanstvenim istraživanjima i projektima: 1. UNESCO: Les espaces du baroque – projekt interrégional (Atlas svjetskog baroka), 1992.-1993. (koordinator za Hrvatsku); 2. Stadtparkanlagen in den Ländern der ehemaligen k.u.k. Monarchie (Gradski perivoji bivše k.u.k. Monarhije), 1996.-1998. (voditelj za Hrvatsku i Sloveniju); 3. Villas, Stately Homes and Castles – compatible use, valorisation and creative management (Dvorci, kurije i burgovi – prihvatljiva suvremena namjena, vrjednovanje i kreativno upravljanje), INTERREG IIIB Cadses program, 2004.-2006. (voditelj hrvatskog dijela projekta).
Glavni urednik znanstvenog časopisa “Prostor” za arhitekturu i urbanizam bio je od 2001. do listopada 2013. Časopis je 2007. uvršten u Web of Science (WoS) znanstvenu bazu Arts and Humanities Citation Index.
Mentor je doktorandima, magistrantima, znanstvenim novacima, diplomantima i stranim stipendistima. Bio je mentor 11 obranjenih doktorskih disertacija, 6 obranjenih magistarskih radova, 26 diplomskih radova i mentor 10 znanstvenih novaka.
Kao stipendist Talijanske vlade proveo je 1986. godine znanstveno i stručno usavršavanje u Rimu. Bio je polaznik arhitektonskog seminara “Andrea Palladio” u Vicenzi (Italija). Aktivno je surađivao u nastavi Arhitektonskoga fakulteta Politehnike u Bariju (bio je komentor sedmorici diplomanata iz Barija, mentor dvojici talijanskih stipendista s Politehnike u Bariju nakon diplomiranja 2004./2005.), a surađivao je i s drugim fakultetima u Italiji. Bio je mentor studijskog istraživanja jednom talijanskim stipendistu s Universita' di Camerino - Architettura e Design (2016./2016.) i jednoj doktorandici s Universita' degli Studi di Napoli „Federico II“.
U brojnim medijskim nastupima (tiskovine, radio i televizija) promicao je očuvanje, obnovu i revitalizaciju kulturno-povijesnog naslijeđa te održivo prostorno i urbanističko planiranje. Sudjelovao je u 70-ak radijskih i 50-ak televizijskih emisija. Održao je 60-ak javnih nastupa s kraćim izlaganjima. Povodom njegovih knjiga i radova objavljeno je 200-tinjak prikaza u časopisima, tisku, na radiju i televiziji, od toga pedesetak u inozemstvu.
Nositelj je Spomenice Domovinskoga rata 1990.-1992.
Detaljniji životopisni prikaz i objavljene radove vidjeti na: www.scitaroci.hr , https://www.info.hazu.hr/clanovi/obad-scitaroci-mladen/

50 km
Karta
Adaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski saborAdaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski sabor
Nova knjižnica Filozofskog fakultetaNova knjižnica Filozofskog fakulteta
Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka
Emanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelagaEmanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelaga
Analiza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštiteAnaliza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštite
Towards a Virtual SoundwalkTowards a Virtual Soundwalk
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF
Prostorni plan Vukovarsko srijemske županijeProstorni plan Vukovarsko srijemske županije
Prostorni plan parka prirode BlidinjeProstorni plan parka prirode Blidinje
Generalni urbanistički plan grada Slavonskog BrodaGeneralni urbanistički plan grada Slavonskog Broda
Prostorni i urbanistički razvoj OsijekaProstorni i urbanistički razvoj Osijeka
Nova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer BoškovićNova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković
Remetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područjaRemetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područja
Kombinirano plivalište SušakKombinirano plivalište Sušak
Hotel MliniHotel Mlini
Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika
Stambena zgrada „Kemikalija“Stambena zgrada „Kemikalija“
Arheološki park PrincipijArheološki park Principij
Osnovna škola Fran Krsto FrankopanOsnovna škola Fran Krsto Frankopan
Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/
Muzej narodne revolucijeMuzej narodne revolucije
Trg Poljana, ŠibenikTrg Poljana, Šibenik
Medulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzijeMedulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzije
Polivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju TravnoPolivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju Travno
Trgovina kišobranimaTrgovina kišobranima
Međugeneracijski centar u blokuMeđugeneracijski centar u bloku
Arhitektonska topografija identitetaArhitektonska topografija identiteta
Zdravstvena i socijalna skrb u graduZdravstvena i socijalna skrb u gradu
Hostel ŠavrićHostel Šavrić
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Gradski stadion u Zadru: Kultura svakodneviceGradski stadion u Zadru: Kultura svakodnevice
Osnovna škola u KnežijiOsnovna škola u Knežiji
Zavrtiti ZavrtnicuZavrtiti Zavrtnicu
Stanovanje u postojećim izgrađenim cijelinamaStanovanje u postojećim izgrađenim cijelinama
Obiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, ZagrebObiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, Zagreb
Ljetno kino KorčulaLjetno kino Korčula
Park Zajarki u ZaprešićuPark Zajarki u Zaprešiću
Revitalizacija utvrde u Škripu, otok BračRevitalizacija utvrde u Škripu, otok Brač
Studija predmeta - stolacStudija predmeta - stolac
Stambeno naselje Topola, ZagrebStambeno naselje Topola, Zagreb
Druga povijest dizajnaDruga povijest dizajna
Izložba Drveni modularni apartman D M App Izložba Drveni modularni apartman D M App
(Post)Industrijski kreativni pejsaž(Post)Industrijski kreativni pejsaž
DeltaDelta
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF